ČERVENÝ KAMEŇ. Chlapi z Červeného Kameňa uchovávajú tradíciu, aká inde nemá obdoby. Na to, aby potešili dievčatá z dediny a dali im do života iskru, riskujú svoje životy.
Na vrchole dominanty obce, na Červenej skale, im každoročne stavajú máj.
„Je to veľmi dlhá tradícia, ktorá trvá viac ako dvesto rokov. Máj sa stavia na 45-metrový monolit, do ktorého je vytesaná diera, kde sa máj každoročne vkladá,“ uviedol starosta Červeného Kameňa Dušan Gábor.
Vyžaduje si to odvahu
Vyžaduje si to ozajstnú odvahu a dobré fyzické schopnosti. Väčšinou ho stavia desať chlapov, no tento rok si na postavenie 15-metrového mája museli vystačiť piati.
„Do polovičky monolitu im pomáhajú tí, ktorí sa boja ísť hore. Ďalej ho títo piati ľudia ťahajú lanami. Je to veľmi nebezpečné, stačí malé pošmyknutie a môže sa stať tragédia,“ doplnil starosta.
Za dvesto rokov sa ale, chvalabohu, nikomu nič nestalo. Podľa starostu je to aj vďaka dôležitej patrónke osadenej do skaly.
Pod skalou je vystrieľaná diera, kde je osadená socha Panny Márie. Chlapci po postavení mája vždy absolvujú špeciálny rituál – pomodlia sa a poďakujú.

Patrí všetkým dievčatám
Máj na skale pôvodne stavali mládenci pre všetky slobodné dievčatá v dedine.
„Mládenci na skalu chodievali s úmyslom dať ženám a dievčatám do života akúsi iskru,“ poznamenal starosta.
Máj na skale zostane celý mesiac, potom ho dvaja chlapi zrežú a spodnú časť nechajú do budúceho roku. Tradícia sa vraj opakuje dve storočia, z roka na rok bez prerušenia s výnimkou minulého roka.
„Som rád, že sa to obnovilo, ale či to bude trvať, nemôžem zaručiť, pretože populácia skutočne vymiera a mladí odtiaľto odchádzajú. Aj teraz tam boli starší chlapi, ktorí už majú svoje rodiny,“ uzavrel.